Czego dowiesz się z naszego przewodnika po strategiach pokera?

Mając tak wiele do nauczenia się w kontekście strategii pokera, początkujący gracze często czują się przytłoczeni i nie wiedzą od czego zacząć.

Jeśli i Ty tak właśnie się czujesz, to trafiłeś we właściwe miejsce. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak grać w pokera świadomie, wykorzystując sprawdzone strategie i układy kart w pokerze.

Ręce pokerowe dla początkujących

Uważamy, że ważne jest, aby swoją naukę o strategiach pokera zacząć od zaopatrzenia się w kilka prostych wskazówek i rad, dzięki którym łatwo zrozumiesz jak wykorzystywać strategie w praktyce.

Krótko mówiąc, z tego przewodnika dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby płynnie wejść w świat pokerowych strategii i zacząć wyprzedzać konkurencję.

6 ważnych wskazówek przed rozpoczęciem gry

1.Poznaj wszystkie zasady pokera, zakłady i wypłaty

Poznanie zasad pokera jest absolutną koniecznością i większość graczy to rozumie.

Samo przyswojenie podstawowych zasad pokera może zająć kilka minut, ale na nauczenie się i zrozumienie tego, jak działają zakłady i wypłaty i jakie są szanse wygranej w pokera musisz poświęcić więcej czasu.

Zaczynając grę powinieneś mieć pewność, że znasz na wylot ranking układów pokerowych.

Chyba nie chcesz znaleźć się w sytuacji, w której w trakcie rozdania zastanawiasz się, czy wygrywasz strita kolorem, czy nie, i marnować swój cenny czas na decyzje.

Poznaj zasady pokera Texas Hold’em

2. Wybierz wariant pokera, który Ci odpowiada

Istnieje wiele różnych wariantów pokera, dlatego ważne jest, aby wśród tej ogromnej różnorodności wybrać najlepszy wariant pokera dla siebie. Nie ważne, czy grasz w pokera online, czy w pokera na żywo.

Upewnij się, że śledzisz zasady odmiany, w którą chcesz grać.

Poznaj warianty pokera

3. Zaplanuj swój budżet – Ile chcesz wygrać lub przegrać?

Zanim zaczniesz uprawiać hazard, ważne jest, aby ustalić swój budżet i się go trzymać.

Graj odpowiedzialnie, poprzez wyznaczenie sobie realnego limitu, zarówno na wygraną, jak i przegraną.

Przewodnik po odpowiedzialnej grze

4. Nie zapomnij o czasie!

Oprócz kontroli nad pieniędzmi ważne jest również śledzenie czasu, jaki poświęcasz na grę.

Upewnij się, że nie grasz dłużej niż powinieneś.

5. Wykorzystaj swoją pozycję przy stole

Pozycja przy stole pokerowym odgrywa ogromną rolę, ponieważ w zależności od niej, Twoje okoliczności i szanse zmieniają się.

Za najbardziej korzystną pozycję uznaje się tą, w której podejmujesz decyzję jako ostatni, ponieważ oznacza to, że masz więcej czasu na przeanalizowanie swojego układu i działań innych graczy, przed podjęciem akcji.

Posiadanie dobrej pozycji w rozdaniu często może być ważniejsza niż same karty i łatwo zmienić przegraną rękę w wygrywającą.

6. Naucz się najważniejszych zwrotów pokerowych

Poza opanowaniem zasad pokera, warto nauczyć się najważniejszych zwrotów pokerowych.

Na przykład, flop to pierwsze trzy karty wspólne wyłożone na stół, turn to czwarta karta, river piąta.

Prawdopodobieństwo układów w pokerze

Podstawowa strategia pokera

Podstawowa strategia pokera jest bardzo prosta i możemy sprowadzić ją do dwóch najważniejszych elementów – graj tylko dobrymi kartami i postaraj się grać przeciwko słabszemu graczowi (tzw. fish).

To jak dobrze grasz lub nie, nie jest aż tak istotne, ponieważ Twoje wygrane (i przegrane) zawsze zależeć będą od umiejętności graczy, z którymi rywalizujesz.

Poker to gra rozgrywana między ludźmi, dlatego dopóki będziesz grał przeciw fishom, to zwykle będziesz miał duże szanse na wygraną. Ta zasada odnosi się także do pokera online.

Chcąc jeszcze bardziej wyjść Ci na przeciw i ułatwić zrozumienie strategii pokera, przygotowaliśmy kolejny odcinek naszej pokerowej serii, omawiający zasady obstawiania! Zachęcamy do obejrzenia!

Wejdź na wyższy poziom w pokerze - Strategie obstawiania!

A teraz przyjrzyjmy się różnym typom graczy w pokerze:

Style gry w pokera

Style gry w pokera

Przy stole pokerowym zasiadają różni gracze, którzy reprezentują odmienne style gry w pokera.

Te, odróżniają się od siebie w zależności od stopnia agresji (agresywny i bierny) i od stopnia swobody graczy (loose i tight).

Aby grać efektywnie w pokera online, dobrze jest poznać je wszystkie, opanować i następnie stosować naprzemiennie podczas gry.

Nieprzewidywalna zmiana i żonglowanie stylami gry pozwoli Ci zmylić przeciwników, tak aby nie mogli oni przewidzieć Twoich działań.

Poniżej przedstawiamy cztery podstawowe style graczy:

1. Loose-Aggressive

Gracz stosujący luźno-agresywny styl gry ma tendencję do przebijania różnych rąk przed flopem i często stawia na większość flopów.

To trudny przeciwnik, który nieustannie wywiera presję na innych graczach i blefuje przez większość czasu.

Rozgrywa tak szeroki zakres rąk, że trudno jest go odczytać.

2. Tight-aggressive

Gracz tight-aggressive zazwyczaj nie rozgrywa wielu rąk. Jest selektywny i zazwyczaj rozgrywa tylko najlepsze ręce startowe.

Jest cierpliwy i czeka na najlepsze okazje do uderzenia, ale nie boi się obstawiania.

Najlepsi gracze tight-aggressive są często określani jako „rekiny”, ze względu na swoją skuteczność.

Większość spostrzegawczych przeciwników uniknie starcia z graczem tight-aggressive, ponieważ założy, że ma on najlepszą rękę i spasuje pod presją.

3. Tight-passive

Typowy gracz tight-passive zazwyczaj nie gra wielu pul i często po prostu sprawdza przed flopem, gdy znajdzie rękę, która mu się podoba.

Będzie grać tak zachowawczo, że kiedy gra, wszyscy inni pasują. Tak więc, kiedy mają dobrą rękę, nie mogą zarobić żadnych pieniędzy.

Ten typ gracza jest czasami określany jako „rock” lub „nit”, a ogólny styl gry może być również określany jako „słabo-pasywny”.

Łatwo go blefować i często pasuje do przerażających kart na stole, takich jak As. Dzieje się tak, ponieważ mają tendencję do gry ze strachem przed przegraną.

Spostrzegawczy gracze, którzy zidentyfikowali słabego, przewidywalnego gracza, zawsze będą wypatrywać sytuacji, które można wykorzystać tylko dlatego, że gracz tight-pasywny zbyt często pasuje w momencie, gdy wyczuje agresję ze strony przeciwnika.

4. Loose-passive

Gracze luźno-pasywni lubią limpować w wielu pulach.

Będą sprawdzać podbicia „tylko po to, by zobaczyć flopa” i pozostaną w rozdaniu za każdym razem, gdy trafią którekolwiek z nich, jakkolwiek marginalne.

Rzadko ryzykują lub stają się agresywni w swoich grach, a kiedy to robią, mają tendencję do „wywoływania”.

Całe ich podejście do gry w pokera polega na obserwowaniu i pozwalaniu innym podejmować ryzyko.

Wielu początkujących, a nawet doświadczonych graczy, może wpaść w pułapkę samego sprawdzania.

Dotyczy to zwłaszcza gier z niskim wpisowym. Jest to bardzo oczywiste do wykrycia, a sami gracze są łatwym celem.

W przeciwieństwie do graczy tight-passive, nie będziesz w stanie ich blefować. Ale kiedy zdobędziesz dość silną rękę, powinieneś postawić na większą wartość i wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Kiedy podbijać?

Jeśli uważasz, że masz lepszą rękę przy stole lub gdy chcesz wyeliminować z rozdania innych graczy, to podbijanie jest dobrym pomysłem.

Podbicie jest najskuteczniejszą taktyką w pokerze, jeżeli chodzi o zastraszanie innych graczy, ponieważ zazwyczaj wiąże się z dużymi pieniędzmi.

Możesz więc rozważyć częstsze podbijanie, gdy nabierzesz pewności siebie. Ale uważaj też na ryzyko, że inni gracze postawią Cię na pozycji „Tight” i spasują, ponieważ przebijasz tylko wtedy, gdy masz dobrą rękę.

Kiedy sprawdzić karty?

Jeśli chcesz stać się bardziej konkurencyjnym graczem w pokera, musisz zrozumieć rolę pozycji przy stole i jak może ona wpłynąć na twoje ruchy.

Kiedy jesteś na wczesnej pozycji (jednym z pierwszych graczy, który wykonał ruch), sprawdzenie oznacza słabość.

Zasadniczo nigdy nie powinieneś sprawdzać na wczesnej pozycji, zwłaszcza gdy robisz to, ponieważ twoja ręka nie jest tak silna.

Jeśli chcesz sprawdzić, musisz więc być bardziej strategiczny, ponieważ Twoi przeciwnicy wykorzystają to jako podstawę swoich ruchów.

Sprawdzenie jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz zastawić pułapkę, sprawiając aby inni gracze uwierzyli, że masz słabą rękę.

Jednak, podobnie jak w przypadku innych strategii pokerowych, nie chcesz, aby Twoi przeciwnicy zorientowali się, jak grasz.

Najlepiej byłoby użyć kombinacji luźnych i ciasnych zagrań, aby zastanawiali się, jak silna jest twoja ręka w porównaniu z tym, co mają.

Zrozumienie pot odds

Pot odds to stosunek pieniędzy jaki mamy dopłacić, żeby pozostać w grze w porównaniu do szans na wygranie danego rozdania.

Zrozumienie pot odds pomaga ocenić, czy poprawną decyzją będzie pozostać w rozdaniu, czy może lepiej spasować.

Jeśli po ocenie prawdopodobieństwa, koszt jest za wysoki albo możliwa wygrana za niska, sprawdzenie nie jest opłacalne.

W takim przypadku, w dłuższym czasie nie wygrasz wystarczającej sumy, która przewyższyłaby poniesione nakłady.

Psychologia – Graj przeciwko graczowi

W pokerze ważnym aspektem jest umiejętność czytania graczy. Zdolność przewidzenia, jakie karty ma przeciwnik jest bardzo pomocna w dążeniu do wygranej.

Dlatego, podczas gry w pokera online, ale i w fizycznym kasynie, zawsze zwracaj uwagę na styl gry różnych graczy przy stole.

Jeśli wiesz, że Twój przeciwnik jest tight, być może powinieneś spasować.

Jeśli z drugiej strony Twój przeciwnik ma luźny styl gry, możesz mieć duże szanse, jeśli Twoje karty są dobre.

Zaawansowana strategia pokera

Poker to gra, w której nieustannie się rozwijasz.

Po opanowaniu podstawowych strategii pokera, do swojej gry możesz dołączyć bardziej zaawansowane strategie i techniki.

Oto one:

Blefowanie

Blefowanie w pokerze

Blefowanie jest jednym z elementów pokera, który sprawia, że ta gra staje się jeszcze bardziej atrakcyjna i emocjonująca.

Najprościej mówiąc, blefowanie w pokerze oznacza po prostu udawanie dobrej ręki, nawet jeśli jej nie masz.

Dzięki temu zagraniu skłonisz graczy z lepszą ręką do spasowania.

Blefowanie jest kluczową umiejętnością dobrych graczy i ważne jest, aby zrozumieć jak i kiedy blefować, jeśli chcesz być wygrywającym graczem.

Blefuj jak profesjonalista

Śmiało można stwierdzić, że nie ma lepszego uczucia w pokerze niż zastosowanie udanego blefu.

Aby jednak blefować z powodzeniem musisz pamiętać o kilku czynnikach. Przede wszystkim zwróć uwagę na swój wizerunek, ponieważ od niego zależy jak postrzegają Cię inni gracze.

Jeśli jesteś postrzegany jako ostrożny gracz, który nie rozgrywa wielu kart, Twój blef ma duże szanse zadziałać.

Z drugiej strony, jeśli kilka razy zostałeś przyłapany na blefowaniu, szanse na powodzenie w kolejnej próbie są raczej niewielkie.

Spokojnie, utrata reputacji nie jest końcem świata, ale podczas kolejnych prób będziesz musiał pamiętać, aby blefować bardziej przekonująco!

Najważniejsza jest konsekwencja i dążenie do przekonania swojego przeciwnika, że posiadasz karty, których posiadanie sugerujesz (jakiekolwiek by nie były), co w rezultacie zmusi go do spasowania.

Co to jest GTO?

GTO (zwana teorią gry optymalnej) to strategia, w której będziesz starał się zoptymalizować każdą grę, stosując modele oparte na matematyce.

Zaletą tej strategii jest to, że niewielu graczy wie, jak z niej korzystać.

Dlatego gracze, którzy korzystają z GTO w swojej grze, pozwolą swoim przeciwnikom popełniać częste błędy, co z czasem zaowocuje większym zyskiem.

Granie tak optymalnie, jak to tylko możliwe, nie jest łatwym zadaniem. Nawet nie wszyscy pokerzyści w pełni rozumieją złożoność GTO i nie można ich za to winić.

GTO poker to bardzo szczegółowa strategia, która wymaga dużo matematyki.

Jak opanować GTO

Jeśli chcesz grać w pokera matematycznie perfekcyjnie, ważne jest, aby stale obliczać swoje szanse przed każdą kolejną kartą.

Jako początkujący gracz możesz skorzystać z oprogramowania pokerowego GTO (solvery), które oblicza odpowiednie dla Ciebie ruchy i pomoga w tworzeniu strategii gry z dala od pokerowych stołów.

Spróbuj przestudiować wskazania solverów, a następnie przenieś poznaną teorię na grunt rzeczywistej rozgrywki przy stole.

Pamiętaj, że ta strategia jest bardzo złożona, więc nie martw się, jeśli będziesz zagubiony i nie do końca rozumiesz, jak z niej korzystać.

Niektórzy gracze potrzebują miesięcy, jeśli nie lat, aby nauczyć się, jak skutecznie grać za pomocą Game Theory Optimal.

Dzięki wytrwałości i odpowiedniemu oprogramowaniu możesz przenieść swoją grę w pokera na zupełnie inny poziom i stać się mistrzem.

Czytanie rąk rywali

Czytanie rąk w pokerze

Czytanie rąk w pokerze oznacza po prostu próbę określenia, które z najbardziej prawdopodobnych rąk ma Twój przeciwnik.

Co prawda, odczytywanie rąk rywali prawda nie jest łatwe ( inaczej wszyscy bylibyśmy profesjonalistami) i składa się z wielu elementów.

Jeśli jednak je opanujesz, zyskasz przewagę informacji, która pomoże Ci w podejmowaniu korzystniejszych decyzji i kreowaniu zyskownych sytuacji w grze.

Tells

Tells w pokerze to wszelkie znaki lub sygnały, takie jak zmiana w zachowaniu lub postawie gracza, które według niektórych są wskazówką do oceny jego ręki.

Jeśli gracz blefuje lub ma dobrą rękę, może zachowywać się w określony sposób; zaczyna pochylać się do przodu lub do tyłu, wierci się, wykonuje triki żetonami, pokazuje tiki nerwowe lub inaczej oddycha, zmienia ton głosu, wyraz twarzy lub kierunek spojrzenia.

Możesz zyskać przewagę nad innymi graczami, obserwując ich zachowanie, a jeśli znajdziesz pewien powtarzający się wzór, wykorzystaj to jako przewagę taktyczną.

Pamiętaj jednocześnie, aby unikać dawania sygnałów innym graczom, zachowując pokerową twarz, niezależnie od tego, jak silna lub słaba jest Twoja ręka.

Leveling

Leveling w pokerze, zwane jako Myślenie Wielopoziomowe (Multiple Level Thinking), to koncepcja oceny sytuacji pokerowej poza tym, jakie karty trzymasz we własnej ręce.

Przy stołach pokerowych oznacza to, że zanim wybierzesz akcję, spróbuj przemyśleć poziom przeciwnika, aby dowiedzieć się, jakie wrażenie zrobi na nim Twoja akcja.

Zasadniczo myślisz o tym, co może myśleć Twój przewodnik.

Którą strategię pokera powinieneś wybrać?

Wybór strategii pokera nie jest prosty, dlatego sugerujemy wybranie tej, z którą myślisz, że sobie poradzisz. Jak nietrudno się domyślić, poker dla zaawansowanych graczy jest o wiele bardziej skomplikowany niż poker dla początkujących.

Przyjrzymy się niektórym strategiom, które mogą być przydatne zarówno dla nowych, jak i doświadczonych graczy.

Najlepsze strategie pokera dla początkujących graczy

Jako początkujący gracz w pokera powinieneś zaczynać ostrożnie.

Naucz się selektywnie wybierać ręce startowe, które chcesz rozegrać. Nie wpadaj w powszechną pułapkę myślenia, że „każda ręka może wygrać”.

Chociaż to prawda, niektóre ręce mają większe szanse na wygraną, podczas gdy inne mogą szybko doprowadzić Cię do przegranej. Bądź więc ostrożny w wyborze rąk, które grasz.

Podczas gry, pomyśl o kartach przeciwnika. Jeśli masz silną rękę, ale uważasz, że Twój rywal ma lepszą rękę niż Ty, powinieneś przygotować się do spasowania.

Na przykład strit to przyzwoita ręka, ale jeśli na stole są cztery karty tego samego koloru, a Twój przeciwnik wchodzi all-in, czy nadal uważasz, że masz najlepszą rękę?

Przede wszystkim jednak bądź skoncentrowany – obserwuj swoich przeciwników i postaraj się zauważyć jakie ruchy wykonują, gdy mają słabą lub dobrą rękę, wykorzystuj swoją pozycję przy stole oraz zarządzaj swoim bankrollem odpowiedzialnie.

Strategie pokera dla profesjonalistów

Kiedy opanujesz grę na wyższym poziomie, to czas pomyśleć o wprowadzeniu bardziej zaawansowanych strategii do swojej gry.

Korzystaj z matematyki, aby polepszyć swoją grę. Na tym etapie powinieneś pamiętać już, które ręce mają przewagę nad innymi, jakie obowiązują kursy na wygranie nimi, a także umieć obliczać pot odds.

Zachowaj pokerową twarz, aby utrudnić innym graczom odczytywanie Twoich ruchów. Postaraj się wyeliminować tells ze swojego stylu gry i stać się nieprzewidywalnym.

Nie bój się żonglować stylami gry, aby zmylić rywali i pozwól sobie na bardziej agresywną grę oraz blefowanie.

Obserwuj i analizuj grę profesjonalnych graczy online, ponieważ jest to doskonały sposób na doskonalenie i rozwijanie własnej strategii.

Strategia pokera wideo

Video poker to gra z wbudowanym generatorem losowym, który utrudnia zastosowanie odpowiedniej strategii podczas gry.

Jeśli, z drugiej strony, grasz w popularną grę Jacks or Better, istnieją pewne strategie dotyczące liczby rzucanych kart, w zależności od tego, jaką masz rękę.

Poker strategia turniejowa

W turnieju pokerowym ważne jest, aby efektywnie wykorzystać początkowy etap gry, ponieważ to wtedy możesz się nabudować i zapewnić sobie doskonałą pozycję startową.

Staraj się grać dość tight i rozgrywaj dobre ręce, które dają Ci szansę na wygraną.

Jeśli grasz zbyt luźno, istnieje ryzyko, że natychmiast zaczniesz tracić.

Najczęstsze błędy początkujących graczy, których możesz łatwo uniknąć!

Poker to absolutnie wciągająca i piękna gra, która wymaga jednak wiele cierpliwości, nauki i poświęcenia, jeśli chcesz opanować ją w naprawdę dobrym stopniu.

Rozpoczynając swoją przygodę z nauką strategii pokera ważne jest, aby zrobić to we właściwy sposób.

Jeśli rozwiniesz złe nawyki na początkowym etapie gry, jasne jest, że może to zaszkodzić Twojej grze i jej wynikom w dłuższej perspektywie.

Dlatego na koniec mamy dla Ciebie kilka najważniejszych porad, które warto stosować, aby uniknąć popełniania podstawowych błędów w pokerze:

Mamy nadzieję, że lista porad dotyczących strategii pokera w powyższym artykule daje Ci całkiem niezłe wyobrażenie o tym, jak wygrywać w pokera.

Życzymy powodzenia przy pokerowym stole!

Najczęściej zadawane pytania

Przed podjęciem decyzji o tym, czy warto jest zastosować blef, czy nie, musisz rozważyć kilka kwestii: Twoi przeciwnicy, Twój wizerunek, historia obstawiania rozdania, Twoja pozycja, siła twojej ręki i wielkość zakładu.
Flop to pierwsze trzy karty wspólne, które pojawiają się na stole. Turn jest czwartą kartą, a river piątą kartą wspólną.
Optymalna teoria gry (GTO) to strategia, w której będziesz starał się zoptymalizować każdą grę, stosując modele oparte na matematyce.
Poker to układ składający się z pięciu kart w tym samym kolorze, których wartości następują po sobie. Poker z asem (AKQJ10) jest najsilniejszy i nazywany jest pokerem królewskim. Najsłabszy poker to układ 5432A.
Autor
Kasyno Ekspert & Recenzent Kasyn Online
Patrycja jest autorką artykułów, recenzji i przewodników po świecie hazardu. Jej specjalnością są uczciwe recenzje kasyn online, w których kładzie nacisk na rzetelność i unika tanich fraz reklamowych. W swoich przewodnikach na stronie dzieli się wiedzą na temat strategii gier kasynowych oraz zarządzania bankrollem, aby pomóc graczom ulepszyć swoją grę i osiągnąć sukces w kasynach online.

Twoje kasyna zostaną wyczyszczone

Czy jesteś pewny?